Intervju

GEOGRAF NA ZADATKU Posjetio baš sve gradove u Hrvatskoj – svih 128! Razgovarali smo s njim i otkrili najbolje

Republika Hrvatska ima 128 gradova. A koliko si ih ti posjetio?

To pitanje prije 8 godina postavio si je i Sven Simov – muž, otac, geograf, Slavonac u Zagrebu. Postavio si je pitanje, a onda krenuo u lov na sve… Od Bakra do Županje! I uspio je! Baš neki dan!

Tako je postao jedan od rijetkih kojemu je to uspjelo. Nije jedini, odnosno, vjerojatno nije jedini. Službenih i provjerenih podataka nema. Neki su na Redditu pisali da poznaju takve osobe, ali realno – znaš li ti nekoga da je bio u svih 128 gradova Hrvatske?  

Evo jedinstvene prilike za upoznavanje.

INTERVJU:

Tko je Sven Simov?
Privatno – tata jedne male curice, suprug jedne nešto veće, Slavonac koji već dugo živi u Zagrebu, zaljubljenik u putovanja i sport (posebno košarku).

Poslovno – stručnjak za EU projekte i strateško planiranje, po struci magistar geografije.

I za ovu priču možda i najbitnije – osoba koja ne može dugo biti na istom mjestu.

Što ti znači činjenica da si posjetio svih 128 gradova u Hrvatskoj? Odakle poticaj?
Jako sam sretan zbog toga, ovo je bio spoj mojih profesionalnih (geografija, urbano i strateško planiranje) i privatnih interesa (putovanja, gastronomija).

Koliko ti je trebalo vremena i kako su izgledala ta putovanja?
Uh, priča traje jako dugo, prve gradove sam posjetio kao dijete, ali ideja da ih „skupim sve“ rodila se prije nekih 7-8 godina kroz razgovor s prijateljima. Putovanja su bila poprilično različita, od najranijih povezanih sa sportom ili obrazovanjem, kasnijih povezanih s poslom ili pak zadnjih par godina putovanja – onih ciljanih izleta u gradove u kojima do tada nisam bio.

Znaš li nekoga tko je napravio nešto slično i tko su ti uzori u tom smislu?
Možda eventualno naši političari koji su zbog svoje dužnosti sigurno obišli veći dio Hrvatske, ali nisam siguran je li itko uspio obići baš sve gradove. Nadam se da nisu i da mogu ponosno nositi titulu prvog (i jedinog) koji je u tome uspio.

Možda je ovo mjesto gdje moram spomenuti jako dragog prijatelja koji je prihvatio natjecati se sa mnom u tome tko će prije posjetiti sve gradove. Taj natjecateljski moment je bio jako motivirajući i želim mu da čim prije posjeti preostalih 10-ak gradova koji su mu ostali…

Koji je prvi, a koji zadnji grad koji si posjetio? Postoji li u tome neka simbolika?
Pa prvi je zapravo Osijek u kojem sam se rodio, a posljednji je bio Čabar za koji mi je posebno drago da je ispalo tako da je jedan od prvih gradova koji je posjetila moja kćer. Posebne simbolike nema, Čabar mi jednostavno nikad nije bio usput.

Kako si odredio redoslijed posjeta?
Volio bih da ovdje imam neki cool odgovor, ali nemam. Prvi su na redu bili gradovi po Slavoniji gdje sam odrastao, nakon toga gradovi po Dalmaciji i Istri, a onda su uslijedila planirana, više i manje usputna zaustavljanja i skretanja s rute kako bih ih skupio sve. 

Kao geograf koji je posjetio sve gradove u RH, smatraš li da RH ima previše administrativnih jedinica?
Apsolutno. Računajući Grad Zagreb, Hrvatska ima 556 jedinica lokalne samouprave, od kojih neke općine imaju manje od 200 stanovnika, a neki gradovi i manje od 1500 stanovnika. Neka naselja koja su sjedišta administrativnog područja Grada imaju tek tristotinjak stanovnika. Nije sve u broju stanovnika, za njihov status je relevantan i prostor koji okupljaju, funkcije koje sadrže i sl., ali definitivno smatram da nam je potrebna reforma administrativno-teritorijalne podjele.

Koje gradove bi izdvojio i zašto? Evo – TOP 3!  
Samo 3 mi daješ od 128? Jako težak zadatak haha. A zapravo, kad malo razmislim onda i nije tako teško – Belišće kao grad mog djetinjstva, Zagreb kao grad u kojem živim i kojeg jako volim, te Sinj kao grad u kojem imam puno prijatelja i u kojem se uvijek dobro osjećam.
A na nekoj listi najljepših nisam nešto posebno kreativan – Dubrovnik, Korčula, Trogir bi bili Top 3.

Ovo putovanje zasigurno je donijelo i neka posebna sjećanja, anegdote…
Prva koja mi pada na pamet je kad bih supruzi rekao da je vodim na ručak ili večeru, a ona bi, znajući da smo tjedan prije bili na ručku u Dugoj Resi, samo pitala U KOJI GRAD OVAJ PUT? Sad kad malo razmislim, nije baš bila oduševljena svakom mojom idejom haha.

Što je važno ponijeti na put? Bez čega ne ideš?
Za putovanja ovog tipa – dobar mobitel za opaliti previše fotki i novčanik. Doslovno se za sve drugo možete snaći putem.

Jesi li primijetio neke zajedničke osobine gradova s obzirom na regije u RH?
Naravno, posebno uzimajući u obzir specifičnost teritorija RH. Tako se u jednoj maloj zemlji kao što je naša, nalazi i jedan Split s Dioklecijanovom palačom i jedno Belišće koje je kao naselje nastalo tek krajem 19. st. Iako mi je to djelomično i struka, neću dužiti s odgovorom, ali način gradnje i razvoj svakog grada ovisi o njegovom povijesnom razvoju i kulturnim utjecajima pod kojima je grad nastajao. Upravo zato je ovo bilo posebno zanimljivo iskustvo.

A ljudi? Kakvi su ljudi?
Nisam nigdje imao posebno neugodnih iskustava, ali Slavonija i Baranja se posebno ističu po domaćinstvu.

Nedavno si postao otac. Koliko te to sprječava ili motivira za daljnja putovanja?
Rekao bih da me istovremeno i sprječava i (dodatno) motivira. Sve je drugačije i zahtjevnije (pa i skuplje) s malom bebom, ali planiramo ju od početka naviknuti na putovanja. Evo baš smo nekidan odustali od putovanja u Tajland i sad kombiniramo Englesku i Škotsku kao lakši pothvat s obzirom na šestomjesečno dijete.

Jesu li sada općine na redu? To je još teži zadatak…
Razmišljam i o tome, ali evo baš mi je nedavno kolega spomenuo da bi želio posjetiti sve naseljene otoke u Hrvatskoj, ideja koja mi se svidjela. Sa sigurnošću znam da neću biti prvi koji je to postigao, ali popis sam već napravio…

Kakve su reakcije tvoje okoline?
Podijeljene… Jedni su oduševljeni i čestitaju, drugi mi govore da nisam normalan, treći ne mogu doći sebi da Hrvatska ima toliko gradova.

Sad kad smo već na ART za po DOMA webu… Vlasnik si ART za po DOMA postera. Kako gledaš na ART za po DOMA kao ideju?
Vjerujem da činjenica da sam vlasnik jednog postera koji mi stoji uramljen u dnevnom boravku dovoljno govori o tome koliko mi se sviđa vaša ideja…
Generalno ću uvijek podržavati domaće ideje, inovativnost i originalnost, a mislim da je ART za po DOMA sve navedeno.

Jesi li primijetio da se neki grad osobito diči hrvatskom književnošću ili književnicima?
Najlakši odgovor je vjerojatno Dubrovnik koji nerijetko naglašava svog Držića, Vojnovića ili Gundulića, ali tu su i Split s Marulićem, brojni gradovi koji podigli spomenik Ujeviću, Zagreb sa Šenoom, Krležom, Marijom Jurić Zagorkom i drugima, Brod i Ogulin s Ivanom Brlić Mažuranić

Puno mi još pitanja pada na pamet, međutim, strpljenje čitatelja je kratko… Pa evo – na koje bi još pitanje volio odgovoriti?
Možda na ono gdje se najbolje jede? 😊
Odgovor je naravno u Slavoniji i Baranji, pozivam sve koji još nisu da dođu na istok Lijepe naše, nećete požaliti.

I još s nama moraš podijeliti citat, izreku ili stih koji te vode kroz život…
To ovisi o trenutku i životnoj situaciji, ali nekako najčešće pronađem odgovarajuće Balaševićeve stihove za svaku od navedenih situacija.

×